Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Środzie Śląskiej
19.08.2017

W piątek bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Środzie Śląskiej uczestniczyli w satelickiej konferencji towarzyszącej organizowanemu w Polsce Światowemu Kongresowi Bibliotekarstwa i Informacji IFLA (Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich). Jest to niezwykle ważne wydarzenie w polskim bibliotekarstwie (więcej: np. http://www.gazetawroclawska.pl/…/prawie-3-tys-bibliotekarz…/).

Konferencja zorganizowana została w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu i uczestniczyło w niej kilkudziesięciu nauczycieli bibliotekarzy m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Węgier, Singapuru, Niemiec, Francji... oraz oczywiście z różnych regionów Polski. Pani Renata Piotrowska oraz Pani Danuta Brzezińska omówiły sytuację bibliotek szkolnych w Polsce (obecne rozwiązania prawne i organizacyjne, ciekawe dane statystyczne, realia działania bibliotekarzy...). Spotkanie bardzo sprawnie nadzorowała i prowadziła sympatyczna Dianne Oberg (współautorka m.in. bardzo dobrych opracowań „Global Perspectives on School Libraries: Projects and Practices” oraz „School Library Guidelines: Global Action”). Następnie przedstawiciele IFLA zaprezentowali drugą edycję „School Library Guidelines” zatwierdzoną przez IFLA dwa alta temu. Na razie nie mamy tego dokumentu przetłumaczonego na język polski, ale można się z nim zapoznać w języku angielskim na stronie organizacji - https://www.ifla.org/…/p…/ifla-school-library-guidelines.pdf (pierwsza edycja „Biblioteki szkolne. Wytyczne IFLA/UNESCO została przetłumaczona przez zespół pod redakcją Elżbiety Barbary Zybert i wydana przez SBP w 2003 roku). Uczestnicy konferencji podzieleni na 6 grup mieli możliwość pracy nad poszczególnymi zapisami zawartymi w wytycznych. My pracowałyśmy w dwóch grupach: zajmujących się statusem nauczyciela bibliotekarza (Chapter 3 Human Resources for a School Library) oraz realizowanymi w bibliotekach szkolnych programami i działaniami (Chapter 5 Programs and Activities of a School Library). Każdy mógł zgłosić swoje uwagi, postulaty, podzielić się tym, co jest ważne dla bibliotekarzy wspierających proces edukacji w różnych krajach. Moderatorzy grup z ramienia IFLA bardzo skrupulatnie wszystko notowali, prosili również o kontakt e-mailowy w sprawie uszczegółowienia zapisów i dalszej współpracy.

Spotkanie było bardzo interesujące i inspirujące - pozostawiło w nas wiele refleksji do usprawniania i rozwijania swojej codziennej pracy. Już wkrótce zaprosimy nauczycieli bibliotekarzy powiatu średzkiego na pierwszą konferencję w nowym roku szkolnym 2017/2018 do Biblioteki Pedagogicznej w Środzie Śląskiej i z pewnością podzielimy się zdobytymi wiadomościami, doświadczeniami i kontaktami.

Uczestnicy: Magdalena Małyga, Katarzyna Waśniewska

Uwaga - obecnie na potrzeby naszej średzkiej konferencji przygotowujemy robocze tłumaczenie wytycznych - jeśli ktoś z zainteresowanych osób chciałby dołączyć się prosimy o kontakt

Zdjęcia: BDP Wrocław: