Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 7:30-17:30 • środa 8:00-16:00
A A A
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Środzie Śląskiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
14.11.2019 •

Bezpieczne korzystanie z bezprzewodowych urządzeń emitujących pola elektromagnetyczne

Na caÅ‚ym Å›wiecie prowadzone sÄ… badania nad szkodliwoÅ›ciÄ… promieniowania telefonów komórkowych, komputerów, telewizorów i innych urzÄ…dzeÅ„ emitujÄ…cych pole elektromagnetyczne. W trosce o zdrowie i prawidÅ‚owy rozwój dzieci/uczniów, a także dorosÅ‚ych użytkowników urzÄ…dzeÅ„ emitujÄ…cych pola elektromagnetyczne, przedstawiamy PaÅ„stu informacje dotyczÄ…ce bezpiecznego korzystania z urzÄ…dzeÅ„ bezprzewodowych oraz MiÄ™dzynarodowy Apel Naukowców o ochronÄ™ przed ekspozycjÄ… na niejonizujÄ…ce pole elektromagnetyczne .
 
 
Deklaracja z Nikozji (Nicosia Declaration) dotyczÄ…ca pól  elektromagnetycznych/ czÄ™stotliwoÅ›ci radiowych, Listopad 2017

Proponowane zalecenia oparte są na istniejących zaleceniach drukowanych co roku przez Wiedeńskie Izby Medyczne (Austria) oraz zaleceniach opublikowanych przez Cypryjski Komitet Ochrony Środowiska i Zdrowia Dziecka, a także niedawny apel z Rejkiawiku z 2017 roku.

16 Praktycznych  Zasad

1. Dzieci oraz osoby poniżej 16 roku życia powinny  nosić telefony komórkowe tylko w sytuacjach awaryjnych.
 
2. Telefony komórkowe, tablety, laptopy to nie zabawki ani źródÅ‚o rozrywki dla dzieci. MogÄ… być używane przez dzieci tylko jako tzw. proste urzÄ…dzenia, tzn. w trybie samolotowym i z wyłączonymi: Wi Fi, bluetoothem i bezprzewodowym Internetem.  Gry, piosenki itp. powinny być wczeÅ›niej Å›ciÄ…gniÄ™te i zapisane przez rodziców. Nawet wtedy, używanie tych urzÄ…dzeÅ„ powinno siÄ™ ograniczać i dostosować do wieku dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny korzystać z nich jak najmniej, a dzieci poniżej 2 roku życia wcale.
 
3. Stosuj zasadÄ™, żeby jak najmniej dzwonić  i staraj siÄ™, żeby rozmowy byÅ‚y jak najkrótsze. Używaj zamiast tego telefonu stacjonarnego albo pisz SMSy.
 
4. „OdlegÅ‚ość to twój przyjaciel”. Trzymaj telefon z dala od ciaÅ‚a i gÅ‚owy podczas dzwonienia i utrzymuj przynajmniej odlegÅ‚ość zalecanÄ… w instrukcji użytkowania. Korzystaj z trybu gÅ‚oÅ›nomówiÄ…cego albo ze sÅ‚uchawek.
 
5. UżywajÄ…c sÅ‚uchawek lub trybu gÅ‚oÅ›nomówiÄ…cego, nie trzymaj telefonu komórkowego bezpoÅ›rednio przy ciele. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży. Telefony komórkowe stanowiÄ… też zagrożenie dla pÅ‚odnoÅ›ci mężczyzn, gdy noszone sÄ… w kieszeni spodni. Osoby z elektronicznymi implantami (rozrusznik serca, pompa insulinowa itp.) powinny zwracać szczególnÄ… uwagÄ™ na odlegÅ‚ość. JeÅ›li nie ma innej opcji, noÅ› telefon w zewnÄ™trznej kieszeni pÅ‚aszcza albo w plecaku, torbie czy torebce.
 
6. Nie używaj telefonów komórkowych czy smartfonów w pojazdach (samochód, autobus, pociÄ…g). Bez zewnÄ™trznej anteny, promieniowanie w pojeździe jest podwyższone. Ponadto, użytkownik siÄ™ rozprasza i stanowi uciążliwość dla innych osób korzystajÄ…cych z transportu publicznego.
 
7. Nigdy nie pisz SMSów kierujÄ…c pojazdem! Rozproszenie uwagi powoduje, że stanowisz niebezpieczeÅ„stwo nie tylko dla siebie, ale też innych użytkowników dróg!
 
8. Dzwoniąc w domu czy w pracy używaj telefonu stacjonarnego.
 
9. Pracuj więcej offline i trzymaj telefon w trybie samolotowym. Do słuchania muzyki, robienia zdjęć, używania zegarka czy kalkulatora albo do grania offline nie jest potrzebne stałe połączenie z Internetem.

10. Mniej aplikacji oznacza mniejsze promieniowanie. Zredukuj ilość aplikacji i wyłącz wiÄ™kszość niepotrzebnych usÅ‚ug na smartfonie. Wyłączenie Internetu czy Wi Fi powoduje, że smartfon staje siÄ™ prostym telefonem komórkowym. Nadal możesz go  używać do dzwonienia, ale unikasz sporo niepotrzebnego promieniowania z niepotrzebnych usÅ‚ug. Szczególnie ostrożni powinni być nastolatkowie.
 
11. Unikaj dzwonienia w miejscach ze sÅ‚abym zasiÄ™giem (piwnica, winda, itp.) W takich miejscach telefon komórkowy zwiÄ™ksza moc transmisji. Przy sÅ‚abym zasiÄ™gu używaj sÅ‚uchawek albo trybu gÅ‚oÅ›nomówiÄ…cego.
 
12. Kup telefon komórkowy z niskÄ… wartoÅ›ciÄ… SAR albo z połączeniem do zewnÄ™trznej anteny.
 
13. Połączenie z Internetem przy użyciu kabla, czyli LAN (np. poprzez ADSL,VDSL, Å›wiatÅ‚owód) nie emituje promieniowania i jest szybkie oraz bezpieczne.  Należy unikać stale promieniujÄ…cych bezprzewodowych telefonów typu DECT, punktów dostÄ™pu do Wi Fi, modemów USB, modemów LTE. Należy ich szczególnie unikać w domu i w szkole. Routery  Wi Fi powodujÄ… pasywnÄ… ekspozycjÄ™ dla nie-użytkowników. Zależnie od urzÄ…dzenia, należy zachować odlegÅ‚ość od 4 do 10 metrów od miejsc gdzie siÄ™ bawiÄ…, przebywajÄ… czy Å›piÄ… dzieci. Wi Fi powinno być zawsze wyłączone gdy siÄ™ go nie używa, zwÅ‚aszcza w nocy albo gdy w pobliżu jest kobieta w ciąży albo dzieci.
 
14. Poleca się, aby jakiekolwiek rozmowy czy rozmowy telefoniczne były robione przez Internet przewodowy.
 
15. ChroÅ„my kobiety w ciąży oraz dzieci od biernej ekspozycji poprzez utrzymanie odlegÅ‚oÅ›ci min.1 metra, gdy używamy telefonu komórkowego.  UżywajÄ…c bezprzewodowego Internetu (Wi Fi czy Internetu w telefonie) odlegÅ‚ość powinna być tak duża jak to tylko możliwe. UrzÄ…dzenia takie jak telefony komórkowe, laptopy czy tablety z połączeniem bezprzewodowym powinny być trzymane z dala od brzucha kobiety w ciąży czy też kobiety trzymajÄ…cej dziecko na rÄ™kach. Kobieta w ciąży czy też dziecko nie powinny w żadnym wypadku przebywać koÅ‚o routera czy też pomiÄ™dzy routerem a komputerem. Rodzice nie powinni używać czy trzymać telefonu komórkowego czy innych urzÄ…dzeÅ„ bezprzewodowych kiedy trzymajÄ… dzieci albo gdy dzieci sÄ… w pobliżu. Nie powinni też kÅ‚aść telefonu komórkowego w pobliżu wózka dzieciÄ™cego. Ryzyko wzrasta, gdy urzÄ…dzenie bezprzewodowe jest połączone z Internetem poprzez Wi Fi czy bezprzewodowe przesyÅ‚anie danych.
 
16. Wystrzegaj siÄ™ bezprzewodowych niaÅ„, gdyż  stanowiÄ… one potencjalne ryzyko nieodwracalnych zniszczeÅ„ dla rozwoju mózgu niemowlÄ™cia.  Analogowe albo przewodowe wersje tych urzÄ…dzeÅ„ sÄ… bezpieczniejsze. Gdy już siÄ™ używa urzÄ…dzeÅ„ cyfrowych, to powinny być one bez opcji video oraz bez nieustannej transmisji danych, czyli aktywowane poprzez gÅ‚os. W każdym wypadku, urzÄ…dzeÅ„ tego typu nie powinno siÄ™ umieszczać w Å‚óżeczku dzieciÄ™cym, tylko w odlegÅ‚oÅ›ci co najmniej 2 metrów! 
 
*TÅ‚umaczenie z angielskiego ze strony: https://ehtrust.org/2017-nicosia-declaration-electromagneticradiofrequency-radiation   
 

 
MiÄ™dzynarodowy Apel Naukowców
 
Apel naukowców o ochronÄ™ przed ekspozycjÄ… na niejonizujÄ…ce pole elektromagnetyczne

 
JesteÅ›my naukowcami zajmujÄ…cymi siÄ™ badaniami skutków biologicznych i zdrowotnych wywoÅ‚ywanych przez niejonizujÄ…ce pole elektromagnetyczne (PEM). Dotychczas opublikowane i zrecenzowane badania naukowe wzbudziÅ‚y nasze poważne obawy dotyczÄ…ce wszechobecnej oraz wzrastajÄ…cej ekspozycji na PEM, które sÄ… wytwarzane przez urzÄ…dzenia elektryczne i bezprzewodowe. SÄ… to m.in. urzÄ…dzenia emitujÄ…ce czÄ™stotliwoÅ›ci radiowe, jak telefony komórkowe i bezprzewodowe oraz ich stacje bazowe, Wi-Fi, anteny nadawcze, liczniki odczytywane radiowo, aparaty do monitoringu dzieci, jak również urzÄ…dzenia elektryczne i infrastruktura dostarczajÄ…ca energiÄ™ elektrycznÄ…, które generujÄ… pole elektromagnetyczne o tzw. ekstremalnie niskich czÄ™stotliwoÅ›ciach (poniżej 300 Hz).
 
 
Naukowe podstawy naszych obaw: W wielu ostatnich publikacjach naukowych wykazano, że PEM wpÅ‚ywa na organizmy żywe na poziomie niższym niż zalecany w wiÄ™kszoÅ›ci norm miÄ™dzynarodowych i krajowych. Skutkiem tego jest miÄ™dzy innymi zwiÄ™kszone ryzyko wystÄ…pienia nowotworów, stres komórkowy, wzrost liczby szkodliwych wolnych rodników, uszkodzenia genetyczne, strukturalne i funkcjonalne zmiany ukÅ‚adu rozrodczego, zaburzenia poznawcze i pamiÄ™ci, zaburzenia neurologiczne oraz negatywny wpÅ‚yw na ogólny stan zdrowia ludzi. Szkody wykraczajÄ… poza gatunek ludzki, ponieważ istniejÄ… również dowody szkodliwego wpÅ‚ywu PEM na roÅ›liny i zwierzÄ™ta.
 
Odkrycia te uzasadniajÄ… nasz apel do ONZ i wszystkich paÅ„stw czÅ‚onkowskich na Å›wiecie o wywarcie wpÅ‚ywu na WHO, by organizacja ta wykorzystaÅ‚a swe silne przywództwo we wspieraniu tworzenia chroniÄ…cych zdrowie spoÅ‚eczeÅ„stw regulacji prawnych. Regulacje te powinny zachÄ™cać do wdrożenia Å›rodków zapobiegawczych i edukować spoÅ‚eczeÅ„stwo  o ryzyku zdrowotnym, a szczególnie o ryzyku dla dzieci i rozwijajÄ…cych siÄ™ pÅ‚odów ze strony PEM. Nie podejmujÄ…c tych dziaÅ‚aÅ„, WHO sprzeniewierza siÄ™ wypeÅ‚nieniu swojej roli jako prominentnej miÄ™dzynarodowej agencji zdrowia publicznego.
 
 
Nieodpowiednie miÄ™dzynarodowe wytyczne dotyczÄ…ce niejonizujÄ…cego PEM Różne agencje odpowiedzialne za ustanawianie norm bezpieczeÅ„stwa nie zapewniÅ‚y ochrony dla ogóÅ‚u spoÅ‚eczeÅ„stwa, szczególnie dzieci, które sÄ… bardziej podatne na wpÅ‚yw PEM.
 
W 1998 roku MiÄ™dzynarodowa Komisja Ochrony przed Promieniowaniem NiejonizujÄ…cym (ICNIRP) opublikowaÅ‚a „Wytyczne dotyczÄ…ce ograniczenia ekspozycji na zmienne w czasie pola elektryczne, magnetyczne i elektromagnetyczne (do 300 GHz)”. [1] Wytyczne te zostaÅ‚y zaakceptowane przez WHO i wiele krajów na Å›wiecie. WHO wzywa wszystkie paÅ„stwa do zaadoptowania wytycznych ICNIRP w celu miÄ™dzynarodowego ujednolicenia norm krajowych. W roku 2009 ICNIRP wydaÅ‚a oÅ›wiadczenie, w którym potwierdziÅ‚a swoje stanowisko z 1998 roku, ponieważ w opinii tej Komisji badania naukowe, które ukazaÅ‚y siÄ™ od tego czasu „nie dostarczyÅ‚y żadnych dowodów szkodliwego wpÅ‚ywu PEM poniżej obecnych ograniczeÅ„, tym samym nie jest wymagana niezwÅ‚oczna korekta wytycznych w celu ograniczania ekspozycji na pole elektromagnetyczne wysokich czÄ™stotliwoÅ›ci” [2]. ICNIRP do tej pory kontynuuje te zapewnienia wbrew wzrastajÄ…cej liczbie dowodów podważajÄ…cych to stanowisko. WedÅ‚ug naszej opinii wytyczne ICNIRP nie sÄ… wystarczajÄ…ce w ochronie
zdrowia spoÅ‚eczeÅ„stwa, ponieważ nie uwzglÄ™dniajÄ… dÅ‚ugotrwaÅ‚ej ekspozycji  i wpÅ‚ywu niskich czÄ™stotliwoÅ›ci promieniowania.
 
W 2011 roku WHO przyjęła klasyfikację Międzynarodowej Agencji do Spraw Badań nad Rakiem (IARC) pola elektromagnetycznego tzw. ekstremalnie niskich częstotliwości, a w 2011 r. promieniowania radiowego jako przypuszczalnie karcinogennych dla ludzi (Grupa 2B). Mimo przyjęcia obu tych orzeczeń WHO w dalszym ciągu utrzymuje, że dowody, by obniżyć limity ekspozycji, są niewystarczające.
 
Ponieważ zasadność ustalania norm, które chroniÅ‚yby przed szkodliwymi skutkami zdrowotnymi, jest kwestiÄ… kontrowersyjnÄ…, rekomendujemy, by Program Åšrodowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) powoÅ‚aÅ‚ i opÅ‚aciÅ‚ niezależnÄ…, multidyscyplinarnÄ… komisjÄ™. Jej celem powinno być zbadanie zalet i wad alternatywnych rozwiÄ…zaÅ„ wobec obecnych praktyk, które znacznie obniżyÅ‚yby ekspozycjÄ™ ludzi na PEM w zakresie fal radiowych i ekstremalnie niskich czÄ™stotliwoÅ›ci. Obrady tej grupy powinny być prowadzone w sposób jawny i bezstronny. Choć jest istotne, by przedstawiciele przemysÅ‚u telekomunikacyjnego byli w ten proces włączeni i z tÄ… grupÄ… wspóÅ‚pracowali, nie powinni mieć oni wpÅ‚ywu na proces obrad i przyjmowane wnioski. Grupa ta powinna dostarczyć swoje wnioski do ONZ i WHO jako wskazówki w stosowaniu Å›rodków ostrożnoÅ›ci.
 
Wspólnie wnioskujemy również, by:
  • dzieci i kobiety w ciąży byÅ‚y chronione, 
  • wytyczne i normy byÅ‚y zaostrzone,
  • producenci byli zachÄ™cani do rozwijania bezpieczniejszej technologii,
  • zakÅ‚ady odpowiedzialne za wytwarzanie, przesyÅ‚anie, dystrybucjÄ™ i monitorowanie energii elektrycznej utrzymywaÅ‚y wÅ‚aÅ›ciwÄ… jakość infrastruktury i zapewniaÅ‚y wÅ‚aÅ›ciwe instalacje w celu minimalizacji szkodliwych prÄ…dów upÅ‚ywu,
  • spoÅ‚eczeÅ„stwo byÅ‚o w peÅ‚ni poinformowane o potencjalnym ryzyku dla zdrowia spowodowanym polem elektromagnetycznym i edukowane odnoÅ›nie sposobów redukowania ryzyka dla zdrowia,
  • przedstawiciele profesji medycznej byli edukowani o biologicznych skutkach pola elektromagnetycznego oraz, by mieli zapewnione przeszkolenie z opieki nad pacjentami wrażliwymi na pole elektromagnetyczne,  rzÄ…dy opÅ‚acaÅ‚y szkolenia i badania nad wpÅ‚ywem pola elektromagnetycznego na zdrowie, które bÄ™dÄ… niezależne od przemysÅ‚u oraz aby nakazaÅ‚y wspóÅ‚pracÄ™ przemysÅ‚u z badaczami,
  • media ujawniaÅ‚y zwiÄ…zki finansowe ekspertów z przemysÅ‚em, gdy cytujÄ… ich opinie dotyczÄ…ce zdrowia i aspektów bezpieczeÅ„stwa urzÄ…dzeÅ„ emitujÄ…cych pole elektromagnetyczne,
  • ustanowiono obszary wolne od promieniowania.
 
1) http://www.icnirp.org/cms/upload/publications/ICNIRPemfgdl.pdf
2) http://www.icnirp.org/cms/upload/publications/ICNIRPStatementEMF.pdf
3) http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol80/
4) http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol102/
 
Data publikacji: 11 maja 2015
Data obecnej wersji: sierpień 2017
Pytania oraz wnioski o poparcie apelu od kwalifikowanych naukowców można skÅ‚adać do p. Elizabeth Kelley, Dyrektor EMFscientist.org, pod adresem info@EMFscientist.org.
 
Uwaga: Sygnatariusze apelu podpisali go we wÅ‚asnym imieniu. Podanie ich profesjonalnych afiliacji nie oznacza, że reprezentujÄ… oni opinie swoich pracodawców lub organizacji, do których należą
« powrót
  • Godziny
  • Katalog on-line
  • Zakup
  • WSPOMAGANIE
  • SWS NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY
  • SWS TIK
  • NowoÅ›ci wydawnicze
  • Facebook
  • Blog

Newsletter