Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Środzie Śląskiej
SWS TIK
Data utworzenia: 01.12.2015
 
 
 
 

Sieć jest kontynuacją sieci zainicjonowanej w ramach projektu "Bezpośrednie wsparcie...". Zainteresowani nauczyciele z terenu naszego powiatu spotykają się w Bibliotece Pedagogicznej. Wzajemna wymiana doświadczeń oraz cykliczne uczestnictwo w różnorodnych, ciekawych i bezpłatnych warsztatach doskonalących ma na celu wspomóc wykorzystanie różnych narzędzi informatycznych w codziennej pracy dydaktycznej. Zachęcamy nauczycieli naszego powiatu do uczestniczenia w ciekawych warsztatach komputerowych, ale także do wymiany doświadczeń oraz dzielenia się swoimi rozwiązaniami dydaktycznymi z zakresu stosowania TIK na zajęciach.
 
Kordynator sieci: Magdalena Małyga, biblioteka.pedagogiczna@powiat-sredzki.pl
 
 

 Nadchodzące wydarzenia, planowane spotkania:
 
 
 

 


Kronika prac sieci:

 
 
16 listopada 2021 - zrealizowano szkolenie online "Akademia trenera - jak wykorzystać kompetencje medialne uczniów", prowadzone przez p. Beatę Malentowicz z DBP we Wrocławiu. Omówiono różne możliwości działania dzieci i młodzieży w sieci.
* * * * *
 
Lipiec-sierpień 2021 - to czas diagnozy potrzeb nauczycieli. Prosimy o wypełnienie ankiety, dzięki temu będziemy mogli zaplanować prace sieci na kolejny rok szkolny. 
 
* * * * *
18 maja 2021r. w godz. 14.00-16.00 dla nauczycieli realizujących, a szczególnie kończących staż w ramach awansu zawodowego nauczyciela zrealizowaliśmy szkolenie online  pt.: „Awans zawodowy nauczyciela”. Szkolenie prowadziła p. Urszula Tobolska, ekspert ds. awansu zawodowego, DBP Wrocław
* * * * *
W środę, 14 kwietnia 2021 o 14.00 w ramach SWS TIK odbyło się szkolenie - "Emaze - profesjonalne i niesamowite cyfrowe projekty - twórz i udostępniaj". Emaze to ciekawe i proste w obsłudze narzędzie do tworzenia prezentacji 3D, albumów ze zdjęciami czy e-kartek, a także stron internetowych oraz blogów. Emaze oferuje sporo pięknych motywów, podzielonych na kategorie oraz ciekawe efekty animacyjne i wiele elementów (czcionki, kształty), którymi można wzbogacać swoje prace. Gotowe prezentacje są dostępne online, można też umieszczać je na stronach internetowych.
* * * * *
17-03-2021 o godz. 11.00 zrealizowaliśmy kolejne szkolenie w naszej bibliotece - tym razem przeznaczone typowo dla sieci nauczycieli bibliotekarzy, ale udział mogli wziąć również inni nauczyciela,  pt.: „Multimedialny nauczyciel, multimedialny bibliotekarz – atrakcyjne projekty, użyteczne zasoby”. Omawiane treści:- opracowanie tematycznych tablic multimedialnych i ich udostępnianie w programach: Lino - demonstracja aplikacji, Padlet i Wakelet - efekty pracy,- organizacja własnych zasobów online w aplikacji Symbaloo - demonstracja aplikacji,- dynamiczna prezentacja treści edukacyjnych w internecie - przykłady wykonane w programach: Dropbox (Paper), Blendspace, Sway, - łatwa wizualizacja i edukacyjne walory Google i Microsoft – demonstracja funkcji i wybranych elementów - prezentacje, ankiety, współpraca przy tworzeniu treści.
* * * * *
 2 lutego 2021r. o godz. 14.00 w naszej bibliotece odbyło się kolejne, bezpłatne szkolenie online dla nauczycieli powiatu średzkiego pt.  "Tablice inspiracji - cyfrowe narzędzia do wspólnych kolekcji". Tym razem poznawaliśmy narzędzia:
- Wakelet -  program pozwalający na zbierane kolekcjonowanie i dzielenie się zebranymi materiałami w postaci cyfrowej, - Padlet - aplikacja, która służy do dzielenie się zasobami z innymi użytkownikami, - Sway - szczególnie przydatny nauczycielom wykorzystującym w pracy zdalnej platformę MS Teams. Szkolenie - jak zwykle fachowo i w miłej atmosferze - prowadziła p. Beata Malentowicz z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
 
* * * * *
18.12.2020 o godz. 14.00 nauczyciele zainteresowani TIK wzięli udział w szkoleniu „Atrakcyjna wizualizacja projektów”. Celem było poznanie wybranych aplikacji do tworzenia atrakcyjnych prezentacji multimedialnych: ThingLink, Sway, Genial.ly.
 
 * * * * *
20.11.2020 o godz. 11.00 odbyło się szkolenie „Przydatne aplikacje do interaktywnych zadań”. Omawiane treści: poznanie narzędzi do tworzenia ciekawych materiałów dydaktycznych - m.in. aplikacje: Wordwall, Storyboard, ClasrsoomScreen, ThingLink, WriteReader, Puzzle Factory, Word Art i inne, tworzenie i wykorzystanie kodów QR, udział w interaktywnych quizach np. Quizlet, Mentimeter - jako metoda aktywizacji i motywacji czytelników, także sprawdzenie wiedzy, jak przygotować własne ćwiczenia w wybranych programach - wykorzystanie aplikacji Liveworksheets, wykorzystanie generatorów np. krzyżówek czy szyfrów do tworzenia przydatnych pomocy. Szkolenie prowadziła p. Beata Malentowicz - w wersji online na platformie Clickmeeting.
 
 * * * * *
Dnia 28-10-2020 o godz. 14.00 nauczyciele różnych specjalności wzięli udział w szkoleniu „Dlaczego kompetencje są ważne? - szkolna mapa kompetencji”. Celem szkolenia było: zdobycie wiedzy na temat umiejętności kluczowych i ich znaczenia w rozwoju dzieci i młodzieży, planowamie poszczególne działania na zajęciach w celu realizacji wybranych kompetencji, stosowanie innowacyjnych i skutecznych metod nauczania wspomagające rozwój umiejętności kluczowych. 
 
 
13 marca 2019r. 17 nauczycieli z placówek oświatowych powiatu średzkiego uczestniczyło w zajęciach nt. "Programowanie jest łatwe".
 * * * * *
9 stycznia 2019r. odbyły się warsztaty komputerowe pt. "Audacity - szkolne studio dźwiękowe" prowadzone przez p. Aleksandrę Nalazek z DBP we Wrocławiu. Uczestnicy poznali sposoby wykorzystania dźwięku cyfrowego w edukacji, ćwiczyli nagrywanie dźwięku, przygotowanie do nagrywania, edycja ścieżek dźwiękowych przez kopiowanie, wycinanie, wklejanie oraz miksowanie ścieżek, dodawanie efektów np. echo, podbicie basów, usuwanie szumów, normalizacja, zmiana tonu, tempa, wyciszanie, przegrywanie na komputer dźwięku nagranego poprzez telefon komórkowy
 * * * * *
16.05.2018 - „Pracuję w chmurze - łatwe i bezpieczne zarządzanie zasobami
 * * * * *
14.03.2018r. nauczyciele pracowali na warsztatach komputerowych pt. "Tworzenie strony internetowej dla początkujących przy użyciu kreatora WIX". Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Grabowska z DBPwe Wrocławiu.
* * * * *
22.11.2017 nauczyciele poznawali ciekawe programy wspierające wykorzystanie smartfonów i tabletów w nauczaniu podczas warsztatów „EduApki, czyli edukacyjne możliwości urządzeń mobilnych”. Zajęcia przeprowadziła p. Aleksandra Nalazek z DBP we Wrocławiu
* * * * *
14.03.2017 nauczyciele wzięli udział w warsztatach komputerowych "Animacja poklatkowa – wizualizacja i promocja działań". Uczestnicy zapoznali się z metodami tworzenia animacji oraz programami wspomagającymi jej powstawanie. Samodzielnie przygotowali krótkie scenariusze, wykonali zdjęcia i stworzyli animację poklatkową. Zajęcia poprowadziła p. Alina Dyrek  z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
* * * * *
8.06 2016r. o godz. 13.00 odbyły się warsztaty  „Grafika w chmurze. Edytory graficzne on-line”. Zajęcia poprowadziła p. Alina Dyrek  z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Uczestnicy uczyli się edytować zdjęcia, wykonywać kolaże, okładki, dyplomy itp. w programach online: PicMonkey, Canva, iPiccy, Pixlr.
* * * * *
27 kwietnia 2016r. odbyły się warsztaty metodyczne „Spotkanie z e-podręcznikiem.  Zajęcia poprowadziła p. Alina Dyrek  z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Uczestnicy zapoznali się z ofertą podręczników online dostępnych dla nauczycieli różnych specjalności w ramach serwisu www.epodreczniki.pl/.
* * * * *
9 marca 2016r. odbyły się warsztaty  „Promocja z TIK - i skutecznie, i efektownie”.  Zajęcia poprowadziła p. Aleksandra Nalazek z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
* * * * *
20 stycznia 2016r. odbyły się warsztaty komputerowe - "Aplikacje edukacyjne - ćwiczenia interaktywne na każdą lekcję". Poprowadziła je specjalistka z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu p. Beata Malentowicz. Uczestnicy pracowali z aplikacją LearningApps.org  "wspierającą proces uczenia się i nauczania za pomocą małych interaktywnych modułów". Zajęcia pozwoliły na poznanieć zastosowania tego narzędzia, przykładów wykorzystania go na różnych zajęciach edukacyjnych, a także samodzielnie tworzyli materiały eduka edukacyjne.
* * * * *
25 listopada 2015r. odbyły się pierwsze zajęcia w tym roku szkolnym -  "Nauczanie z TIK ". Poprowadziła je specjalistka z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu p. Beata Malentowicz.

 

 

Ze względu na ochronę własności materiałów przygotowywanych przez osoby prowadzące - prezentacje itp. ze spotkań dostępne są na platformie Fronter (nauczycieli , którzy nie uczestniczyli w spotkaniu prosimy o kontakt - zostanie im udostępniony dostęp).

 

 
Jesteś w dziale: Strona główna -> SWS TIK
Copyright © 2010