01.12.2015 •
W ramach dziaÅ‚ania sieci nauczyciele bibliotekarze bibliotek szkolnych z terenu naszego powiatu cyklicznie spotykajÄ… siÄ™ w Bibliotece Pedagogicznej. Wzajemna wymiana doÅ›wiadczeÅ„ oraz uczestnictwo w różnorodnych i ciekawych spotkaniach metodycznych pomagajÄ… w codziennej pracy bibliotecznej. Staramy siÄ™ wspierać nauczycieli bibliotekarzy w pracy na rzecz ucznia i szkoÅ‚y. Poprzez spotkania w ramach sieci wspólnie doskonalimy nasze kompetencje, ale też dopingujemy do efektownych i efektywnych dziaÅ‚aÅ„ bibliotecznych, doradzamy i dzielimy siÄ™ swoimi doÅ›wiadczeniami... Proponujemy również konsultacje indywidualne z zakresu metodyki pracy bibliotecznej, organizacji i uporzÄ…dkowania zbiorów, prowadzenia dokumentacji bibliotecznej, realizacji zadaÅ„ dydaktycznych w bibliotece itp.
Kordynator sieci: Magdalena Małyga, biblioteka.pedagogiczna@powiat-sredzki.pl
NadchodzÄ…ce wydarzenia:
27.09.2022
wtorek
godz. 12.00
„Wyzwania wobec nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2022/2023”
spotkanie SWS Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Åšredzkiego.
Kronika prac sieci:
* * * * *
16 marca 2022 r. nauczyciele bibliotekarze powiatu uczestniczyli w spotkanie SWS - "Jakość informacji i komunikacji internetowej biblioteki szkolnej - jak przygotowywać skuteczne treści na stronę www, profile społecznościowe itp.". Szkolenie prowadził nauczyciel bibliotekarz BP w Środzie Ślaskiej Magdalena Małyga.
* * * * *
16 wrzeÅ›nia 2021 - pierwsze spotkanie sieci bibliotekarzy w nowym roku szkolnym - w systemie hybrydowym (część osób uczestniczyÅ‚a online). OmawialiÅ›my realizacjÄ™ Priorytetu 3 - zakup nowoÅ›ci, wyposażenie bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz realizacja projektów czytelniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na 2021 oraz planowaliÅ›my swoje działąnia na nowy rok szkolny. Szkolenie prowadziÅ‚ nauczyciel bibliotekarz BP w Åšrodzie Åšlaskiej Magdalena MaÅ‚yga.
* * * * *
Lipiec-sierpień 2021 - to czas diagnozy potrzeb nauczycieli bibliotekarzy. Prosimy o wypełnienie ankiety, dzięki temu będziemy mogli zaplanować prace sieci na kolejny rok szkolny.
* * * * *
18 maja 2021r. w godz. 14.00-16.00 dla nauczycieli (w tym bibliotekarzy) realizujÄ…cych, a szczególnie koÅ„czÄ…cych staż w ramach awansu zawodowego nauczyciela zrealizowaliÅ›my szkolenie online pt.: „Awans zawodowy nauczyciela”. Szkolenie prowadziÅ‚a p. Urszula Tobolska, ekspert ds. awansu zawodowego, DBP WrocÅ‚aw
* * * * *
W Å›rodÄ™, 14 kwietnia 2021 o 14.00 w ramach SWS TIK, ale również dla bibliotekarzy odbyÅ‚o siÄ™ szkolenie - "Emaze - profesjonalne i niesamowite cyfrowe projekty - twórz i udostÄ™pniaj". Emaze to ciekawe i proste w obsÅ‚udze narzÄ™dzie do tworzenia prezentacji 3D, albumów ze zdjÄ™ciami czy e-kartek, a także stron internetowych oraz blogów. Emaze oferuje sporo piÄ™knych motywów, podzielonych na kategorie oraz ciekawe efekty animacyjne i wiele elementów (czcionki, ksztaÅ‚ty), którymi można wzbogacać swoje prace. Gotowe prezentacje sÄ… dostÄ™pne online, można też umieszczać je na stronach internetowych.
* * * * *
17-03-2021 o godz. 11.00 zrealizowaliÅ›my kolejne szkolenie w naszej bibliotece - tym razem przeznaczone typowo dla sieci nauczycieli bibliotekarzy pt.: „Multimedialny nauczyciel, multimedialny bibliotekarz – atrakcyjne projekty, użyteczne zasoby”. Omawiane treÅ›ci:- opracowanie tematycznych tablic multimedialnych i ich udostÄ™pnianie w programach: Lino - demonstracja aplikacji, Padlet i Wakelet - efekty pracy,- organizacja wÅ‚asnych zasobów online w aplikacji Symbaloo - demonstracja aplikacji,- dynamiczna prezentacja treÅ›ci edukacyjnych w internecie - przykÅ‚ady wykonane w programach: Dropbox (Paper), Blendspace, Sway, - Å‚atwa wizualizacja i edukacyjne walory Google i Microsoft – demonstracja funkcji i wybranych elementów - prezentacje, ankiety, wspóÅ‚praca przy tworzeniu treÅ›ci.
* * * * *
2 lutego 2021r. o godz. 14.00 w naszej bibliotece odbyÅ‚o siÄ™ kolejne, bezpÅ‚atne szkolenie online dla nauczycieli powiatu Å›redzkiego pt. "Tablice inspiracji - cyfrowe narzÄ™dzia do wspólnych kolekcji". Tym razem poznawaliÅ›my narzÄ™dzia:
- Wakelet - program pozwalajÄ…cy na zbierane kolekcjonowanie i dzielenie siÄ™ zebranymi materiaÅ‚ami w postaci cyfrowej, - Padlet - aplikacja, która sÅ‚uży do dzielenie siÄ™ zasobami z innymi użytkownikami, - Sway - szczególnie przydatny nauczycielom wykorzystujÄ…cym w pracy zdalnej platformÄ™ MS Teams. Szkolenie - jak zwykle fachowo i w miÅ‚ej atmosferze - prowadziÅ‚a p. Beata Malentowicz z DolnoÅ›lÄ…skiej Biblioteki Pedagogicznej we WrocÅ‚awiu.
* * * * *
18.12.2020 o godz. 14.00 nauczyciele bibliotekarze wziÄ™li udziaÅ‚ w szkoleniu „Atrakcyjna wizualizacja projektów”. Celem byÅ‚o poznanie wybranych aplikacji do tworzenia atrakcyjnych prezentacji multimedialnych: ThingLink, Sway, Genial.ly.
* * * * *
20.11.2020 o godz. 11.00 odbyÅ‚o siÄ™ szkolenie „Przydatne aplikacje do interaktywnych zadaÅ„”. Omawiane treÅ›ci: poznanie narzÄ™dzi do tworzenia ciekawych materiaÅ‚ów dydaktycznych - m.in. aplikacje: Wordwall, Storyboard, ClasrsoomScreen, ThingLink, WriteReader, Puzzle Factory, Word Art i inne, tworzenie i wykorzystanie kodów QR, udziaÅ‚ w interaktywnych quizach np. Quizlet, Mentimeter - jako metoda aktywizacji i motywacji czytelników, także sprawdzenie wiedzy, jak przygotować wÅ‚asne ćwiczenia w wybranych programach - wykorzystanie aplikacji Liveworksheets, wykorzystanie generatorów np. krzyżówek czy szyfrów do tworzenia przydatnych pomocy. Szkolenie prowadziÅ‚a p. Beata Malentowicz - w wersji online na platformie Clickmeeting.
* * * * *
Dnia 28-10-2020 o godz. 14.00 nauczyciele różnych specjalnoÅ›ci wziÄ™li udziaÅ‚ w szkoleniu „Dlaczego kompetencje sÄ… ważne? - szkolna mapa kompetencji”. Celem szkolenia byÅ‚o: zdobycie wiedzy na temat umiejÄ™tnoÅ›ci kluczowych i ich znaczenia w rozwoju dzieci i mÅ‚odzieży, planowamie poszczególne dziaÅ‚ania na zajÄ™ciach w celu realizacji wybranych kompetencji, stosowanie innowacyjnych i skutecznych metod nauczania wspomagajÄ…ce rozwój umiejÄ™tnoÅ›ci kluczowych.
* * * * *
W poniedziaÅ‚ek, 4 maja 2020r. o godz. 10.00 nauczyciele bibliotekarze powiatu Å›redzkiego uczestniczyli w szkoleniu online organizowanym w ramach naszej sieci przy wspóÅ‚pracy z DolnoÅ›lÄ…skÄ… BibliotekÄ… Pedagogiczna we WrocÅ‚awiu. SpotkaliÅ›my siÄ™ na platformie Click Meeting, a tematem byÅ‚: "Interaktywny spacer z czytelnikami". PodzieliliÅ›my siÄ™ naszymi doÅ›wiadczeniami zdobytymi podczas ponadmiesiÄ™cznego dziaÅ‚ania online, a p. Beata Malentowicz zaproponowaÅ‚a wiele bardzo ciekawych pomysÅ‚ów i ćwiczeÅ„ na kolejne tygodnie pracy.
* * * * *
8.06.2018 - IV etap konkursu "Powiatowy Mistrz Pięknego Czytania"
* * * * *
16.05.2018 - „Ewaluacja w bibliotece szkolnej”
* * * * *
22.11.2017 - „Standardy pracy biblioteki szkolnej drogÄ… do podniesienia jakoÅ›ci nauczania”
Uczestnicy dyskutowali nt. standardów pracy biblioteki szkolnej przedstawionych przez IFLA w drugiej edycji „School Library Guidelines” w kontekÅ›cie standardów polskich opracowanych przez zespóÅ‚ nauczycieli bibliotekarzy zrzeszonych w ZNP, TNBSP i SBP w 2010r. Spotkanie przygotowałą i przeprowadziÅ‚a Magdalena MaÅ‚yga z Biblioteki Pedagogicznej w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej.
* * * * *
9.05.2017 - "Nauczyciel i bibliotekarz jako (nie)Å›wiadomy biblioterapeuta". Omówiono organizacjÄ™ Å›rodowiska do pracy z książkÄ…, zaprezentowano metodÄ™ dialogu jako wartoÅ›ciowy sposób na pracÄ™ z tekstem literackim, zaprezentowano fragmenty powieÅ›ci, wiersze, opowiadania do czytania dzieciom i mÅ‚odzieży. W trakcie dyskusji uczestnicy przedstawiali i komentowali wÅ‚asne doÅ›wiadczenia w zwiÄ…zku z byciem biblioterapeutÄ…, wymieniali siÄ™ doÅ›wiadczeniami, polecali sobie literaturÄ™.Szkolenie przeprowadziÅ‚a Pani Urszula Tobolska z DolnoÅ›lÄ…skiej Biblioteki Pedagogicznej.
* * * * *
1.03.2017 - "Wychowanie do wartoÅ›ci – ksztaÅ‚towanie postaw poprzez literaturÄ™". Zaproponowano różne metody i sposoby uczenia o wartoÅ›ciach w szkole. Omówiono literaturÄ™ wspierajÄ…cÄ… przygotowanie do zajęć z tego tematu oraz zaprezentowano filmy edykacyjne promujÄ…ce pozytywne wartoÅ›ci. Uczestnicy wymienili siÄ™ materiaÅ‚ami używanymi na zajÄ™ciach w swoich szkoÅ‚ach. Szkolenie przeprowadziÅ‚a Pani Magdalena MaÅ‚yga z Biblioteki Pedagogicznej w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej.
* * * * *
14.12.2016 - "GawÄ™da o książkach - magia i moc sÅ‚ów”
* * * * *
5.10.2016 - "Jak zachÄ™cić do czytania - zrób to inaczej"
* * * * *
8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
* * * * *
23.03.2016r. odbyÅ‚y siÄ™ warsztaty metodyczne " Rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów". Spotkanie poprowadziÅ‚a mgr Julita Kruszka - nauczyciel-bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Górze.
* * * * *
24.02.2016 - warsztaty komputerowe: „Moja książka - nie książka. Popularyzacja wykorzystania TIK w rozbudzaniu czytelniczych zainteresowaÅ„ uczniów”. ZajÄ™cia poprowadziÅ‚a nauczycielka-bibliotekarka DBP we WrocÅ‚awiu p. Aleksandra Nalazak.
* * * * *
17.12.2015 - warsztaty metodyczne: "BezpÅ‚atne podrÄ™czniki – realizacja zadania przez biblioteki szkolne" - zajÄ™cia poprowadziÅ‚a nauczyciel konsultant ODN w Zielonej Górze Barbara Dobryniewska.
* * * * *
28 października 2015r. - w zwiÄ…zku z wydarzeniem "Październik - MiÄ™dzynarodowy MiesiÄ…c Bibliotek Szkolnych, hasÅ‚o roku 2015: „Biblioteki szkolne rzÄ…dzÄ…!" - odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie poÅ›wiÄ™cone realizacji jednego z kierunków polityki oÅ›wiatowej na rok szkolny 2015/2016 przez szkoÅ‚y - „Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wÅ›ród dzieci i mÅ‚odzieży”.
Ze wzglÄ™du na ochronÄ™ wÅ‚asnoÅ›ci materiaÅ‚ów przygotowywanych przez osoby prowadzÄ…ce - prezentacje itp. ze spotkaÅ„ dostÄ™pne sÄ… na platformie Fronter (nauczycieli , którzy nie uczestniczyli w spotkaniu prosimy o kontakt - zostanie im udostÄ™pniony dostÄ™p).