Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 7:30-17:30 • środa 8:00-16:00
A A A
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Środzie Śląskiej
 • English
 • Polski
 • Deutsch
23.03.2017 •

 

Od 2017 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Środzie Śląskiej prowadzimy autorski cykl zajęć edukacyjnych –  „Historie przy kawie”. Ich celem jest zapoznanie uczniów z historią XX w. poprzez aktywne rozmowy z uczestnikami ciekawych i ważnych wydarzeń historycznych, aby poznać prawdę o nich. Gospodarzem i współorganizatorem spotkań jest ks. Grzegorz Kopij, nauczyciel PZS1 oraz kapelan Koła Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej. 

 

 

 

 


RELACJA 5

 

 

W środę, 15 kwietnia 2019r. w Bibliotece Pedagogicznej w Środzie Śląskiej odbyło się spotkanie wielkanocne. Było ono poświęcone obrzędom i zwyczajom świątecznym na Kresach oraz Śląsku. Wśród zaproszonych gości byli średzcy seniorzy oraz ksiądz Grzegorz Kopij - wikary Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej. Duchowny przedstawił zebranym różnice i podobieństwa dotyczące obrzędów związanych ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego w różnych regionach Polski. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się również z licznymi i bardzo ciekawymi publikacjami ks. Grzegorza. Spotkaniu towarzyszył słodki poczęstunek i kawa. 

 

 


RELACJA 4

 

Dnia 18.03.2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Środzie Śląskiej odbyło się kolejne spotkanie autorskie. Prelekcję poświęconą zakonowi joannitów na Dolnym Śląsku poprowadził ksiądz Grzegorz Kopij, który przedstawi referat na temat: „ZAKON JOANNITÓW W ŁOSIOWIE DO 1315 ROKU”. Łosiowski ksiądz-historyk odkrył istnienie zakonu na terenie wsi Łosiów - w pałacu będącym niegdyś siedzibą komandorii zakonu joannitów i m.in. temu tematowi poświęcił swoją pracę doktorską.
Spotkanie, w którym wzięła udział klasa II M i zaproszeni goście - członkinie Klubu Seniora w Środzie Śląskiej, było bardzo interesujące. Ksiądz Grzegorz w ciekawy sposób opowiadał o dziejach, roli zakonu joannitów i miejscach z nim związanych, chętnie odpowiadał na pytania, podkreślając jak ważna jest pamięć o naszej historii.
Serdeczność, życzliwość oraz ogromna wiedza księdza sprawiła, że spotkanie wywarło duże wrażenie na słuchaczach. Efektem spotkania jest chęć wyjazdu uczestników prelekcji do Łosiowa, żeby na miejscu lepiej poznać historię tego miejsca.
Organizatorzy spotkania bardzo gorąco dziękują ks. Grzegorzowi Kopijowi za poświęcenie swojego czasu i pomoc przy organizacji prelekcji.

 


RELACJA 3

 

Dnia 21.03.2018 r. w bibliotece pedagogicznej odbyło się spotkanie autorskie z Panią Stanisławą Puchałą, która w wieku 71 lat wydała swoją pierwszą książkę, monografię pod tytułem "Kresowy Barysz i okolice". 

Pisarka z wykształcenia jest historykiem i emerytowanym nauczycielem liceum ogólnokształcącego we Wrocławiu. Zainteresowanie Kresami Wschodnimi wyniosła z domu rodzinnego, a następnie poszerzała na studiach historycznych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Spotkanie, w którym wzięła udział młodzież z klasy I E/LB, poprowadził ks. Grzegorz Kopij, kapelan Średzkich Sybiraków. Autorka w ciekawy sposób opowiadała młodzieży o Kresach, miejscach, które sama odwiedziła w poszukiwaniu śladów swych przodków, śladów polskości, chcąc skonfrontować historie zasłyszane w dzieciństwie z rzeczywistością. Pani Puchała chętnie odpowiadała na pytania młodzieży, podkreślając jak ważna jest pamięć o naszych „małych ojczyznach”.


W spotkaniu wzięli też udział zaproszeni goście - przedstawiciele Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej - Prezes Koła Ryszard Ćwikliński oraz Jadwiga Sygiel, którzy włączali się do dyskusji.
Serdeczność, życzliwość oraz poczucie humoru pisarki sprawiło, że spotkanie z pewnością pozostanie w pamięci młodych słuchaczach.

  

Organizatorzy spotkania dziękują panu Dariuszowi Hamkale i panu Grzegorzowi Stępniakowi za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

 

 

 

 


RELACJA 2

 

W poniedziałek 22 maja 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej, przy współpracy Biblioteki Szkolnej PZSP nr 1 w Środzie Śląskiej, odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane w ramach cyklu zajęć edukacyjnych – „Historie przy kawie…”.
Przedstawiciel Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej - Prezes Koła Ryszard Ćwikliński opowiadał młodzieży o zesłaniu na Sybir jego rodziny oraz o jej dalszych losach na terenie Kazachstanu, gdzie została wywieziona. P. Ćwikliński wspominał także o swym trudnym i długim powrocie do Polski i spotkaniu po latach z ojcem. Prezes przybliżył także działalność KZS i odpowiadał na pytania zebranych.
W spotkaniu uczestniczyły tym razem dwie grupy uczniów z PZSP nr 1 w Środzie Śląskiej – młodzież z klas II b, a następnie I LA, a poprowadził je Kapelan Średzkich Sybiraków ksiądz Grzegorz Kopij.
W miłej atmosferze, przy kawie i ciastku, uczniowie pytali przybyłych gości o ich przeżycia związane z wywózką oraz pobytem na Syberii i w Kazachstanie. Uczestnicy mogli również zapoznać się z najnowszą literaturą zakupioną do obu bibliotek poruszającą tematykę Sybiru oraz zsyłki Polaków.

Było to kolejne spotkanie, które zostało nagrane, ks. Grzegorz planuje jego opracowanie i przygotowanie do wydania w formie drukowanej.

 


RELACJA 1

 

Gośćmi pierwszego spotkania (20.03.2017) były dwie osoby z  Koła Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej. Wizytę współorganizował i prowadził Kapelan Średzkich Sybiraków ksiądz Grzegorz Kopij. Udział brali uczniowie klasy 3b z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Środzie Śląskiej.

   

Dnia 20 marca 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej, przy współpracy Biblioteki Szkolnej PZSP nr 1 w Środzie Śląskiej, odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane w ramach cyklu zajęć edukacyjnych – „Historie przy kawie…”.

 Do jego udziału zaproszeni zostali przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej - Prezes Koła Pan Ryszard Ćwikliński i Sekretarz Koła Pani Barbara Wesołowska. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Środzie Śląskiej – młodzież z klasy III b, a poprowadził je Kapelan Średzkich Sybiraków ksiądz Grzegorz Kopij.

W miłej atmosferze, przy kawie i ciastku, uczniowie pytali przybyłych gości o ich przeżycia związane z wywózką oraz pobytem na Syberii i w Kazachstanie. Młodzież miała okazję również sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę na ten temat oraz zapoznać się z literaturą dostępną w obu bibliotekach.

 Całość rozmowy, która momentami była bardzo wzruszająca, została nagrana za pomocą kamer i mamy nadzieję, że ukaże się w niedługim czasie w formie multimedialnej i pisemnej. Wówczas każdy z mieszkańców powiatu średzkiego będzie mógł zapoznać się z nią i dotknąć prawdziwej historii Sybiraków z naszych okolic.

 

 • Godziny
 • Katalog on-line
 • Zakup
 • WSPOMAGANIE
 • SWS NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY
 • SWS TIK
 • Nowości wydawnicze
 • Facebook
 • Blog

Newsletter