Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 7:30-17:30 • środa 8:00-16:00
A A A
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Środzie Śląskiej
 • English
 • Polski
 • Deutsch
23.03.2017 •

 

Biblioteka Pedagogiczna, poszerzając swoją ofertę edukacyjną, od 2017r. prowadzi autorski projekt edukacyjny pod hasłem "Przedszkolak w Bibliotece". Biorą w nim udział dzieci w wieku od 3 do 6 lat.  Spotkania odbywają się cyklicznie w poniedziałki.Mamy nadzieję, że dzieci poprzez  spotkania z książką w bibliotece, czyli głośne czytanie, kreatywną zabawę, w tym także ruchową, zagadki literackie, zwiedzanie bibliotecznych zakamarków oraz spotkania z książkowymi ulubieńcami zaprzyjaźniają się z książką na całe życie.

 


RELACJA 4 

W poniedziałek 23 kwietnia 2018 r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich grupa czterolatków z Punktu Przedszkolnego Pentliczek 1 w Środzie Śląskiej, w ramach cyklu „Przedszkolak w Bibliotece”, odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną w Środzie Śląskiej. Dla większości dzieci nie było to pierwsze spotkanie w bibliotece. „Smerfy” pod opieką pań: Doroty i Sylwii dowiedziały się co to za miejsce, jak nazywa się osoba, która tu pracuje, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy korzystać z księgozbioru i dbać o książki. Poznały również zasady zachowania się w bibliotece.
Z wielkim zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji, ale najbardziej zaciekawiły je baśnie (m.in.: „O rybaku i złotej rybce”, „Piękna i bestia”, fragment książki „Nowe przygody Kubusia Puchatka”) i wiersze czytane im przez uczniów klasy I b (Miłosza Włodarczyka, Kamila Kawalca, Pawła Kuriaty, Rafała Mosza Jakuba Jakowczyka, Mikołaja Burdzego) z PZSP nr 1. Młodzież zadawała przedszkolakom zagadki i przedstawiała kalambury związane z tytułami baśni.

Po wysłuchaniu czytanych tekstów dzieci obejrzały bajeczkę „Świnka Peppa w bibliotece” i malowały przygotowane dla nich kolorowanki związane z postaciami z bajek.
Przedszkolaki wyszły z biblioteki z uśmiechami na twarzy i obietnicą, że będą często ją odwiedzać. Bardzo serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

 

 

 
 

RELACJA 3

 
12 lutego 2018 r. miało miejsce kolejne spotkanie w ramach cyklu "Przedszkolak w Bibliotece". Tym razem Bibliotekę Pedagogiczną w Środzie Śląskiej odwiedziły dzieci z przedszkola i „zerówki” z Karczyc. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z książką i biblioteką. Nasi goście dowiedzieli się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem oraz jak należy się w niej zachowywać i jak dbać o książki. W czasie spotkania przedszkolaki wykazały się niezwykłą znajomością bajek i ich bohaterów. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach oraz z uwagą i skupieniem wysłuchały historii o Misiu z klapniętym uszkiem.
Krótkie opowiadania z książki „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego, czytały dzieciom uczennice klasy III c z PZSP nr 1 Ania Kowalczyk i Ola Gacka.
Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonały kolorowe zakładki do książek, malowały kolorowanki związane z postacią misia, a także otrzymały słodką niespodziankę. Żegnając się, zapewniały, że przyjdą ponownie do naszej placówki.
 
 
 
 
 
 

RELACJA 2

11 grudnia 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Środzie Śląskiej w ramach cyklu „Przedszkolak w Bibliotece” odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi z grupy Krasnoludków z Niepublicznego Przedszkola Entliczek w Środzie Śląskiej pod opieką Pań: Justyny Maźniewskiej i Magdaleny Rydzanicz.
Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich, było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.
Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece, jej zbiorach oraz jak należy się w niej zachowywać. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki.
W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Z uwagą wysłuchały wierszy związanych z zimą i świętami, pięknie czytanych przez Olę - uczennicę Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Środzie Śląskiej. Następnie pokolorowały przygotowane dla nich malowanki i rysowały swoje własne zakładki do książek.
Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze, umożliwiło dzieciom bezpośredni kontakt z książką i było inspiracją do działalności plastycznej przedszkolaków.
 
 
 
 
 

RELACJA 1

 W poniedziałek, 27 marca 2017 r. bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z grupy Krasnoludków z Niepublicznego Przedszkola Entliczek w Środzie Śląskiej pod opieką Pani Justyny Maźniewskiej. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Przedszkolak w Bibliotece”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru bibliotekarze zaprosili aktora i nauczyciela PZSP nr 1 Pana Przemysława Przesławskiego, który czytał wiersze i bajki. Przedszkolakom szczególnie przypadło do gustu inscenizowane przedstawienie „Lokomotywy” Juliana Tuwima, wzbogacone o interpretację i zabawną modulację głosu Pana Przemka. W czasie spotkania dzieci poznawały zasady zachowania się w bibliotece i szanowania książek oraz odpowiadały na zagadki związane z przeczytanymi utworami. Każdy otrzymał pamiątkową zakładkę do książki wykonaną przez uczestników WTZ (Dolnośląskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz OSTOJA - Warsztat Terapii Zajęciowej Środa Śląska) realizujących praktyki zawodowe w bibliotece w ramach Pracowni Zawodowej.
W projekcie „Przedszkolak w Bibliotece” będą mogły wziąć udział wkrótce inne przedszkolaki z powiatu średzkiego !
 
 • Godziny
 • Katalog on-line
 • Zakup
 • WSPOMAGANIE
 • SWS NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY
 • SWS TIK
 • Nowości wydawnicze
 • Facebook
 • Blog

Newsletter