Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 7:30-17:30 • środa 8:00-16:00
A A A
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Środzie Śląskiej
 • English
 • Polski
 • Deutsch
21.06.2016 •
 
 
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
 
 
 
 5 października 2017r. biblioteka wydała ostatni grosz z dotacji. Już są - można wypożyczać! W sumie - 171 świetnych nowości. Trochę psychologii, pedagogiki, poradników o życiu, wychowaniu, pracy z dziećmi... Ale także specjalnie na zamówienie naszych czytelników - nowe wydanie serii "Poczytaj mi mamo", kulinaria, ciasta, przetwory, przewodniki po Dolnym Śląsku, pasjonujące historie (luksusu, brudu, rzeczy codziennych itp. :-) ). Teraz pracujemy nad popularyzacją tej literatury - prowadzimy zajęcia dydaktyczne, akcje czytelnicze, namawiamy rodziców na wywiadówkach do czytania... - Was też zachęcamy do wypożyczania !
 
 
 

W 2016 roku biblioteka ponownie złożyła wniosek.
Miło nam poinformować, że Biblioteka Pedagogiczna w Środzie Śląskiej otrzymała dofinansowanie na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W sumie w najbliższym czasie będziemy mogli zakupić nowości za kwotę 5 520 zł (4 600zł  dofinansowania, 920 zł wkładu własnego naszego organu prowadzącego - są to maksymalne kwoty, o które mgły ubiegać się biblioteki pedagogiczne). Pełną kwotę dofinansowania dostały również dwie średzkie szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej (PZSP1 i PZSP2 - po 15 000zł).
 
Czytelników zachęcamy do składania propozycji zakupów - poprzez e-mail biblioteki (biblioteka.pedagogiczna@powiat-sredzki.pl) lub formularz na stronie www.
 
 
 
 

 
 
Biblioteka Pedagogiczna w Środzie Ślaskiej wraz z partnerami - współpracującymi bibliotekami szkolnymi z terenu Powiatu Średzkiego wspólnie zgłosiły akces do realizacji
 
"Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".
 
 
 Na pierwszym spotkaniu roboczym 28 października 2015r. bibliotekarze przeanalizowali dokumentację związaną z projektem,  wymienili uwagi odnośnie list książek z zakupami, zastanowili się nad możliwością wspólnego organizowania imprez promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W wyniku dalszych konsultacji meilowych i telefonicznych uczestnicy wypełnili wnioski zgłaszające swoje placówki do programu - większość bibliotek szkolnych z terenu naszego powiatu złożyłą je do samorządów. 
 
Ostatecznie w tym roku z funduszy NPRCz skorzystają w naszym powiecie tylko 2 placówki (organizatorzy nie spodziewali się tak dużej liczby wniosków i musieli drogą losowania wybrać pierwszych szczęśliwców :-)  - pozostali muszą poczekać na przyszłoroczne rozdanie. A jest o co walczyć, gdyż biblioteka szkolna, w której uczy się ponad 170 uczniów może otrzymać nawet 15 000 zł. na zakup książek (pozostałe placówki - stosunkowo mniej).
 
 
 

 
Dokumenty NPRCz:
 
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
 
Poradnik MEN - jak aplikować o fundusze z NPRCz.
 
Lista instytucji, które otrzymały dotację w lutym 2017r.
 
 
 • Godziny
 • Katalog on-line
 • Zakup
 • WSPOMAGANIE
 • SWS NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY
 • SWS TIK
 • Nowości wydawnicze
 • Facebook
 • Blog

Newsletter