Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 7:30-17:30 • środa 8:00-16:00
A A A
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Środzie Śląskiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
06.10.2017 •
 
 
 
 
"Według badań 63% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież czyta znacznie więcej, więc stwierdziliśmy, że może dać dorosłym dobry przykład.
Jako redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, wraz z ponad 2000 bibliotek, zorganizowaliśmy akcję czytelniczą o najwyższej frekwencji w Polsce.

Co ta akcja ma na celu?
Generalnie pokazanie, że wbrew krzywdzącej obiegowej opinii, młodzież czyta więcej, niż się wydaje. Chcieliśmy udowodnić to nie tylko dorosłym, lecz także samej młodzieży.

Nie chodzi tu oczywiście o samo bicie rekordu. To symbol, motywujący uczniów i organizatorów.

Tak naprawdę chcieliśmy sprawić, by cała szkoła rozłożyła się na trawie i wspólnie poczytała. By uczniowie, którzy na codzień czytają, zobaczyli, że nie są jedyni, a ci którzy tego nie robią, mieli okazję spróbować, złapać kontakt z biblioteką, wejść w krąg czytelników."

"www.czytamy.org"

.
Biblioteka Pedagogiczna w Środzie Śląskiej, wraz z współpracującymi szkołami ponadpodstawowymi, aktywnie wspiera organizację tej akcji.
 

5 edycja
 
 
 7 czerwiec 2023
 
 
W środę, 7 czerwca 2023 r. Biblioteka Pedagogiczna w Środzie Śląskiej, biblioteka szkolna Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Środzie Śląskiej oraz biblioteka szkolna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej już po raz piąty zorganizowały udział uczniów w ogólnopolskiej akcji promującej czytanie "Jak nie czytam, tak czytam". Cieszymy się, że wraz z uczniami swoje lektury czytali zaproszeni goście ze Starostwa Powiatowego - wicestarosta Sebastian Burdzy i skarbniczka Elżbieta Czarnota, a także dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowych Małgorzata Czerwiec, dyrektor PZS1 Małgorzata Przesławska, nauczyciele obu szkół oraz liczne grono uczniów - w sumie 167 osób. Na spotkanie biblioteki przygotowały dla wszystkich atrakcyjne nowości, zakupione m.in. z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i dzięki temu mogły zareklamować swoje zbiory i zachęcić młodzież do wypożyczania książek.
Na początku spotkania rozdano nagrody w przeprowadzonym 2 dni wczeniej konkursie "Legendy powiatu średzkiego". Zwycięzcą po raz drugi został Paweł Chabraszewski z PZS1, który z rąk wicestarosty Sebastiana Burdzego oraz dyrektorek Małgorzaty Czerwiec i Małgorzaty Przesławskiej odebrał nagrody rzeczowe wraz z kartą podarunkową do Empiku. Wyróżnienia i nagrody odebrali również pozostali uczestniczy etapu powiatowego - zwycięzcy eliminacji szkolnych. Dziękujemy za ufundowanie nagród Starostwu Powiatowemu w Środzie Śląskiej oraz Bibliotece Pedagogicznej w Środzie Śląskiej.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i do zobaczenia za rok !!!
Zdjęcia: O. Sikora, Starostwo Powiatowe w Środzie Śl.
 
 
 
 
 
 

 

W 2020-2022r. akcja w całej Polsce nie odbyła się ze względu na okres pandemii. 

W 2019r. 4 edycja w naszych instytucjach akcja nie odbyła się ze względu na strajk szkół. 

 

3 edycja
 
 
 8 czerwiec 2018
 

Po raz trzeci Biblioteka Pedagogiczna oraz biblioteka szkolna PZSP nr 1 w Środzie Śląskiej zorganizowały akcję "Jak nie czytam, jak czytam". Bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólne czytanie ciekawych książek wszystkim uczniom, nauczycielom, dyrekcji PZPO, PZSP nr 1 i PZSP nr 2, naszym gościom p. Burmistrzowi Adamowi Rucińskiemu oraz p. Sekretarzowi Andrzejowi Bielskiemu. Mamy nadzieję, że te pół godziny czytania było miłym relaksem dla wszystkich uczestników, ale także natchnęło nas do kontynuowania lektury już w zaciszu swojego domu.

Dziękujemy również naszym przyjaciołom za podarowanie czytającym poczęstunku: ks. Grzegorzowi Kopijowi oraz firmie Maciejowy Sad z Lutyni.

 
 
 
 

2 edycja
 
 
 1 czerwiec 2017
 
 
 
Kolejny raz biblioteki szkół średnich PZSP nr 1, PZSP nr 2 oraz Biblioteka Pedagogiczna wzięły udział w ogólnopolskiej akcji, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”- Jak nie czytam, jak czytam.
Już wcześniej informacja o organizowanej akcji została zamieszczona na stronach uczestniczących instytucji. Jednocześnie bibliotekarze, nauczyciele poloniści i wychowawcy klas informowali uczniów o celach akcji, jej przebiegu i podkreślili, że jedynym warunkiem wzięci udziału jest chęć czytania i przyniesienie ze sobą ulubionej lub aktualnie czytanej książki. Wszyscy mogli pożyczać nowe książki zakupione przez bibliotekę PZSP nr 1 i Bibliotekę Pedagogiczną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dzięki sprzyjającej pogodzie 1 czerwca równo o godz. 10.00 udało się przeprowadzić akcję na łące przy ul. Wrocławskiej 10. Każdy miłośnik książek mógł usiąść lub położyć się wygodnie na przygotowanych materacach i krzesełkach. Organizatorzy zadbali również o to, aby uczestnicy mieli wodę mineralną i jabłka przekazane przez Maciejowy Sad z Lutyni.
Prowadzący imprezę nauczyciel polonista Aleksander Pietrzak przywitał zaproszonych gości – Starostę Powiatu Pana Sebastiana Burdzego, Wicestarostę Grzegorza Pierzchalskiego, radnego Jerzego Wieczorka, Sekretarza Gminy Andrzeja Bielskiego oraz panie dyrektor PZSP nr 1 Małgorzatę Przesławską, dyrektor PZSP nr 2 Jolantę Bilińską oraz dyrektor PZPO Małgorzatę Czerwiec .
Wspólnie z uczniami książki czytali nauczyciele obu szkół: ks. G. Kopij, A. Majka, A. Leszczyńska, C. Mróz, I. Pietrzak, P. Stefański, M. Koźlarska, D. Mateuszów, K. Wojtkowicz, M. Bogucka, A. Marczak-Tarka, J. Olczyk, A. Wysocka, I. Nowak, J. Smardz, A. Klepuszewska, B. Pietrzak, oraz M. Małyga i K. Waśniewska.
Półgodzinna akcja, w której wzięło udział aż 292 osoby, miała na celu promocję czytania oraz zbiorów bibliotecznych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 1 edycja
 
10 czerwiec 2016
 
 
 
Od lat oficjalne raporty alarmują, że większość Polaków nie czyta książek. W piątek średzka młodzież udowodniła, że u nas jest inaczej. W ramach ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” ponad 140 uczniów z dwóch szkół ponadgimnazjalnych znalazło chwilę, żeby wspólnie, w piknikowej atmosferze oddać się przyjemności obcowania z literaturą. Czytali różne książki – tradycyjne i w postaci ebooków, powieści młodzieżowe, niezwykle popularną literaturę fantasy, reportaże z podróży, niektórzy zdecydowali się na lektury oraz podręczniki (wszak to czas wystawiania ocen końcowych w szkole i trzeba jeszcze postarać się o lepsze wyniki na świadectwie). Na planszach zapisali polecane przez siebie tytuły książek. Organizatorzy, czyli Biblioteka Pedagogiczna i Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przygotowali również tablice z zapowiedziami wydawniczymi, które warto przeczytać na wakacjach oraz zdrowy poczęstunek w postaci wody mineralnej i mnóstwa jabłek ufundowanych przez „Maciejowy Sad” z Lutyni.
Cieszy fakt, że wspólnie z młodzieżą zdecydowali się na czytanie dyrektorzy placówek uczestniczących w akcji – p. Małgorzata Czerwiec, p. Małgorzata Przesławska, p. Jolanta Bilińska, liczne grono nauczycieli, radny powiatowy Jerzy Wieczorek. Zaproszeni goście pokazali, że nie tylko wymagają od młodzieży, ale też sami dają dobry przykład. Dziękujemy im za poparcie.
Wszystkim gratulujemy świetnego zachowania i zapraszamy na następne wspólne czytanie !
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • Godziny
  • Katalog on-line
  • Zakup
  • WSPOMAGANIE
  • SWS NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY
  • SWS TIK
  • Nowości wydawnicze
  • Facebook
  • Blog

Newsletter