Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 7:30-17:30 • środa 8:00-16:00
A A A
Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Środzie Śląskiej
 • English
 • Polski
 • Deutsch
21.06.2016 •
 
 
 
„Powiatowy Dzień Zawodowo-Edukacyjny” jest cykliczną imprezą edukacyjną przeznaczoną dla uczniów trzecich klas gimnazjów z terenu powiatu średzkiego. W trakcie spotkania młodzież ma okazję wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących wyboru dalszej drogi kształcenia, poznać lokalny rynek pracy prezentowany przez przedstawicieli urzędów oraz pracodawców z naszego rejonu, zwiedzić średzkie szkoły ponadgimnazjalne, poznać ich ofertę, porozmawiać z uczniami, wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych dla nich w ramach Dni Otwartych.
 
 
 

 
II Powiatowy Dzień Zawodowo-Edukacyjny
 22 kwietnia 2016r.
 
 
 
 
   W spotkaniu uczestniczyli uczniowie gimnazjm z Ciechowa, Kostomłot, Malczyc, Rakoszyc, Szczepanowa. Organizatorem imprezy był Powiatowy Zespół Placówek Oświatowych w Środzie Śląskiej oraz Powiatowy Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w Środzie Śląskiej i Powiatowy Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2 w Środzie Śląskiej. Prowadząca imprezę Pani Małgorzata Czerwiec – Dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowych w Środzie Śląskiej otwierając spotkanie podkreśliła, że celem Powiatowego Dnia Zawodowo-Edukacyjnego jest przekazanie uczniom istotnych informacji dotyczących wyboru przyszłej szkoły ponadgimnazjalnej, zaprezentowanie lokalnego rynku pracy oraz przedstawienie ciekawych zawodów.
   Na wstępie pedagog, doradca zawodowy Pani Elżbieta Kazior z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Środzie Śląskiej w prezentacji „Jak wybrać szkołę/zawód?” przedstawiła czynniki trafnego wyboru szkoły i zawodu. W kolejnym wystąpieniu – Pan Mariusz Kargol - Kierownik Szkolenia Praktycznego w PZSP nr 2 omówił „Lokalny rynek pracy – jakich absolwentów oczekują okoliczni pracodawcy” oraz przedstawił strukturę szkoły i kierunki kształcenia. Niezwykle interesująco przedstawia się droga zawodowa zaprezentowana przez Pana Krzysztofa Piłata – Kierownika Wydziału Oświaty Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, który zachęcał uczniów do „Zawodów  rzemieślniczych – ciekawej ścieżki kariery”. Pani Anna Hamryszak z Powiatowego Urzędu Pracy w Środzie Śląskiej przedstawiła szczegółowo „Lokalny rynek pracy – w jakich zawodach można znaleźć zatrudnienie w powiecie”. Na zakończenie Pani Maria Stefanowska z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej przybliżyła uczniom „Karierę w służbach mundurowych – na przykładzie policji”. Pani Małgorzata Czerwiec podziękowała Panu Grzegorzowi Ptaszyńskiemu – Dyrektorowi Domu Kultury za umożliwienie zorganizowania imprezy w sali kinowej.
 
    Po spotkaniu w Domu Kultury uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy i wraz z opiekunami udali się do PZSP nr 1 i PZSP nr 2 na tzw. drzwi otwarte, gdzie w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami i uczniami tych szkół mogli uzyskać interesujące już ich indywidualnie informacje odnośnie kierunków kształcenia. 
 
 
 

 
I Powiatowy Dzień Zawodowo-Edukacyjny
 2 kwietnia 2014
 
    W środę 2 kwietnia odbył się „Powiatowy Dzień Zawodowo-Edukacyjny”. Wydarzenie to zostało wspólnie zorganizowane przez Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji i Powiatowy Urząd Pracy w Środzie Śląskiej, a jego celem było uświadomienie młodzieży jak ważne zadanie stoi przed nimi w związku z bliskim zakończeniem jednego z etapów ich edukacji. Prowadzenie imprezy i zachęcanie młodzieży do aktywnego słuchania spoczęło na barkach Pani Dyrektor PORE Małgorzaty Czerwiec oraz szkolnych doradców zawodowych Magdaleny Małygi i Anny Klepuszewskiej.

     Pierwsza część spotkania w Domu Kultury przeznaczona była dla uczniów ostatnich klas gimnazjów z terenu naszego powiatu. 133 przyszłych absolwentów gimnazjów z Kostomłot, Miękini, Ciechowa i Rakoszyc wysłuchało rad specjalistów, którzy starali się ułatwić im wybór w szeroko pojętych kwestiach przyszłej szkoły i zawodu. Pani Anna Hamryszak z Powiatowego Urzędu Pracy przedstawiła zawody, w których można znaleźć zatrudnienie na naszym rynku pracy. Pani Małgorzata Lucińska z Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej zachęcała do nauki zawodów rzemieślniczych i nietypowych. Dla uważnych słuchaczy, którzy umieli odpowiedzieć na pytania zadawane przez prowadzącą czekały nagrody-niespodzianki. Uczniowie obejrzeli również film o firmie Vorwerk, a w komentarzu Pani Anna Klepuszewska powiedziała młodzieży, jakie umiejętności należy kształcić, aby móc pracować w lokalnych firmach. Panie Paulina Beniak i Brygida Stasiewska zachęcały do wstąpienia do służb mundurowych - a szczególnie do służby wojskowej, która zapewnia bardzo atrakcyjne warunki pracy i płacy. Po wystąpieniach specjalistów młodzież obejrzała prezentację Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i film Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, a następnie została zaproszona na Dni Otwarte odbywające się po zakończeniu przeznaczonych dla nich prelekcji. W tej części uczestniczyło również ponad 90 gimnazjalistów ze Środy Śląskiej.

       Po półgodzinnej przerwie w drugiej części spotkania wzięło udział 139 przyszłych absolwentów średzkich szkół ponadgimnazjalnych. Do grona poprzednich prelegentów dołączyła Pani Anna Sikorska z firmy Vorwerk, która w imieniu pracodawców opowiedziała o realnych oczekiwaniach stawianych przyszłym pracownikom, zachęcała do podejmowania studiów wyższych na kierunkach technicznych i mechanicznych. Pani Jolanta Krawiec-Bednarska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uczuliła przyszłych pracowników na co należy zwracać uwagę przy podejmowaniu zatrudnienia i jak zadbać o swoje prawa do ubezpieczenia. Pani Marta Stefanowska z Komendy Powiatowej Policji zachęcała do zostania zawodowym policjantem, a Pani Halina Semegen z Powiatowego Urzędu Pracy wskazywała na możliwość pomocy w poszukiwaniu pracy, dokształcaniu się, zdobywaniu doświadczeń zawodowych itp.

       Szczególnie cieszy ogromne zainteresowanie i frekwencja uczniów, przed którymi teraz stoją ważne wybory edukacyjno-zawodowe. Dlatego też należy bardzo serdecznie podziękować wszystkim prelegentom i uczestnikom „Powiatowego Dnia Zawodowo-Edukacyjnego”, którzy mieli ochotę podjąć trud wpłynięcia na wykształcenie i dobre przygotowanie młodego człowieka do wejścia na rynek pracy.

 

 • Godziny
 • Katalog on-line
 • Zakup
 • WSPOMAGANIE
 • SWS NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY
 • SWS TIK
 • Nowości wydawnicze
 • Facebook
 • Blog

Newsletter